Past
Present
Future

W prognozach ekspertów badających zmiany klimatyczne, w związku z podniesieniem stanu wód spowodowanym topnieniem lodowców, Poznań w 2119 roku może być miastem usytuowanym nad morzem. Linia brzegowa zmieni się całkowicie, a duża część północno-zachodniej Polski zostanie zalana. Świnoujście zostanie pochłonięte przez morze, a granica lądowa z Niemcami, taką jaką znamy w tym momencie, zniknie. W związku z tymi prognozami i z czystej ciekawości Marcin Matuszak i Tomasz Peukert, poznańscy projektanci i artyści, postanowili przejść całe bieżące polskie wybrzeże wzdłuż linii brzegowej, zatrzymać chwilę i zdokumentować stan obecny, a z materiału zebranego podczas wędrówki przygotować live act, wystawę i album fotograficzny, które będą miały swoją premierę 18 listopada na ul. Szyperskiej.

Roczną, podzieloną na 12 kilkudniowych etapów wędrówkę nazwali „550 km” – tyle, na ile oszacowali linię brzegową polskiego Bałtyku. Po przejściu całości trasy okazało się, że od niemieckiej do rosyjskiej granicy liczy ona blisko 607 km.

Projekt dokumentuje Bałtyk przez cztery pory roku, w pogodę i niepogodę, z wiatrem i pod wiatr, z burzliwym horyzontem i kojącym szumem fal. Piasek, muszle, parawany, foki, ale też urywające się wraz z korzeniami drzew klify dowodzące przesuwaniu się linii brzegowej. Materiał prezentowany na wystawie i towarzyszącym jej albumie nie ma jednak charakteru czysto dokumentalnego. Jest zapisem chwili. Maksymalnie trzy sekundowym zatrzymaniem. Trzaśnięciem migawki, która odcina przyszłość od przeszłości. Cytując Rebekę Solnit: „Od czego wszystko się zaczyna? Od napięcia mięśni. Jedna noga niczym filar, na którym wspiera się wyprostowane ciało rozpięte między ziemią a niebem. (…) Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku, potem czyni się następny i następny. (…) Jako coś najbardziej oczywistego, a zarazem najbardziej tajemniczego na świecie, kroczenie niepostrzeżenie przechodzi w religie, filozofię, krajobraz, urbanistykę, anatomię, alegorię i miłosny zawód.” Spacerom towarzyszyły liczne rozmowy o sensie życia, których powidoki zatrzymano na zdjęciach i wideo prezentowanych na wystawie.

Marcin Matuszak
Projektant graficzny (Bękarty), fotograf, założyciel i redaktor magazynu Robię Tylko To Co Lubię
insta: #marcinmatuszak

Tomasz Peukert
Projektant (madebymade.pl, hellhaven.co), grafik, soundesigner, DJ
insta: #tomkosaa

Robię Tylko To Co Lubię – miejsce, fundacja, wydawnictwo, a niebawem magazyn onlinowy. Generator i gospodarz inicjatyw promujących niezależnych twórców, wystaw, warsztatów kreatywnych, imprez i spotkań. After-hours studia projektowego Bękarty, Marcina Matuszaka i Krzysztofa Ignasiaka, laureatów Gold European Design Award (2021) czy Polish Graphic Design.
(ul.Szyperska 3, Poznań)

Zdjęcia z projektu dostępne będą w sklepie internetowym hellheaven.co